Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1950–1960 – I, Loutkář 5/2015, s. 32–35

Tímto číslem počínaje otvíráme nový seriál věnovaný v našem možná až přehnaném soustředění na divadelní tvorbu poněkud upozaděnému fenoménu loutek, které se objevují v animovaných filmech a zejména televizní tvorbě. Berte to jako pokus o splacení dluhu loutkářům, které okouzlila možnost záznamu, střihu, experimentu a trpělivé filigránské práce bez přímého kontaktu s diváky, bez nichž by ale mozaika vyjadřovacích možností loutek nebyla úplná. (red)

Výtvarný jazyk televizních pořadů a filmů s divadelní loutkou

Loutkářská kultura se na prahu 50. let v poválečném Československu ocitla na rozcestí. Jestliže její dosavadní převážně divadelní vývoj byl historikem Janem Malíkem charakterizován jako poměrně jednoznačný a chronologický, s vnitřní dynamikou danou permanentním uměleckým soutěžením scén příznivců tradičního loutkářství ve smyslu dědictví 19. století s divadelními avantgard…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.