Online archiv

Drtina, Michal: Šedesát pět let se Strakoničtí potkávají s Radostí, Loutkář 4/2015, s. 46

Loutkový soubor Radost založil v roce 1950 Alois Křešnička, jenž působil i jako režisér a výtvarník. Po jeho úmrtí v roce 1975 vedení souboru převzal jeho syn Ivan Křešnička a následně synovec Josef Křešnička. Ten pro soubor napsal třicet pět loutkových her. V současné době soubor působí na své domovské scéně v kulturním zařízení U Mravenčí skály, kde za sezónu sehraje dvanáct různých představení především pro malé diváky, kterých každoročně přijdou přibližně tři tisíce. Divadelní sezona začíná počátkem října a končí na konci března krajskou loutkářskou přehlídkou amatérských souborů Skupovy Strakonice.

I Skupovy Strakonice v letošním roce slavily významné jubileum, konaly se již po padesáté a byly zahájeny úspěšnou pohádkou Pták Ohnivák a liška Ryška, kterou napsal Josef Křešnička. Jak prozradila současná vedoucí souboru Eva Kalíšková, nestalo se tak náhodou.

Zmíněná insce…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.