Online archiv

Malíková, Nina: Cesta za poklady Alibabovy jeskyně, Loutkář 3/2015, s. 20–21

Bruselské soukromé muzeum při Divadle Peruchet nazval jeden náhodný návštěvník Alibabovou jeskyní. Já jsem se mohla v rámci 2. ročníku Evropských dnů loutkového divadla, které bruselské Královské divadlo Peruchet (Théatre Royal du Peruchet) pořádalo, na vlastní oči přesvědčit, nakolik jde o nadsázku či skutečnost. Účel cesty byl v podstatě dvojí – podívat se na soukromé loutkářské muzeum, které provázela pověst místa s utajenými poklady, a znovu navázat na přátelské kontakty s belgickými loutkáři, které mají předlouhou historii.

Pro vztahy mezi českými a belgickými (valonskými i vlámskými) loutkáři najdeme řadu důkazů už ve „zlatém věku loutkového divadla“, kterým bylo nesporně období dvacátých a třicátých let, a to nejen u nás, ale ve střední Evropě vůbec. Po zásluze mezi mezinárodní aktivity spojující evropské loutkáře patří vznik UNIMA (Belgie byla jednou ze zakladatelských zemí) jako …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.