Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Jurkowski, Henryk: Překračování hranic vlastního druhu – 2. část, Loutkář 3/2015, s. 10–13

Amber Westová, básnířka a divadelní umělkyně, představuje neobvyklou osobnost Charlotte Charkeové, umělkyně z 18. století, odvážné feministky, která v Londýně provozovala loutkové divadlo, které mimo jiné hrálo i Shakespearovy hry. Dassia N. Posnerová píše o ruských spisovatelích a básnících modernistického proudu ze začátku 20. století, kteří prokazovali zájem o loutkové divadlo. Podrobně představuje práci Julie Slonimské a Niny Simonowicz Jefimové, které provozovaly vlastní modernistické loutkové divadlo. Lisa Morseová, divadelní aktivistka, napsala studii o sicilské opeře s ohledem na „její rasový aspekt, inscenační praxi a neobvyklé rysy“.

Neobvyklým zjevem mezi těmito studiemi je esej Jane Marie Lawové. Jako odbornice na japonskou literaturu se zaměřuje na výzkum japonských rituálních loutek. Ve svém textu nabízí podrobnou charakteristiku fenoménů, jako jsou „amagacu“, „kokeši“ a „mizuko Jizó“ nebo pa…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.