Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Veřmiřovská, Marie, Drtina, Michal: Přerovskému Kašpárku je letos sto let, Loutkář 2/2015, s. 46

Loutkové divadlo Sokola Přerov vzniklo v roce 1915 jako domácí loutkové divadlo bratra Josefa Horneka, který tehdy začal pravidelně pořádat loutková představení pro děti v Kozlovské ulici v Přerově, o čemž v roce 1928 píše časopis Loutkář v článku věnovaném moravskému loutkářství s názvem Loutkářská Morava, a tím jasně dokládá počátky vzniku tohoto divadla.

Na samém počátku vzniku souboru se k němu přidávají další významné osobnosti, například Artur Reich, který maluje nejen scény, ale i plakáty, a z rodinného divadla se stává soubor pod záštitou Sokola. Sám Josef Hornek stál v čele souboru až do doby, kdy se kvůli pracovním povinnostem a následnému přeložení do Prahy musel z Přerova odstěhovat.

V roce 1919 už původní prostory pro velký zájem dětí nestačily a divadlo hledalo nové místo, které našlo v Palackého ulici v hotelu Palác. Zde se pro přerovskou veřejnost hrálo nejdříve nepravid…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.