Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Plachetka, Jan: Blanka Josephová Luňáková , Loutkář 2/2015, s. 25

Cena Thálie za celoživotní mistrovství v oboru loutkového divadla

Herečka, schopná jak poloh groteskních, tak temně baladických, autorka divadelních her, rozhlasových a televizních scénářů i písňových textů, šansoniérka, učitelka herectví, lektorka, porotkyně, publicistka a také arteterapeutka. Zabývá se divadlem v nejrůznějších podobách (loutkovým, alternativním i činoherním, divadlem poezie, divadlem hraným dětmi, divadlem pro děti a mládež, divadlem pouličním).

Narodila se v roce 1955 v Praze a tady taky chodila do škol, přičemž tou poslední byla DAMU, kde v roce 1979 dokončila studium loutkoherectví. V době absolutoria už ovšem byla členkou plzeňského Divadla dětí Alfa, kde – s výjimkou období „na volné noze“ v letech 1994–2003 – působí dodnes. S Alfou se zúčastnila řady tuzemských i zahraničních festivalů, na kterých se jí dostalo individuálních ocenění za interpretaci i autorství. Mezi nejús…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.