Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Jurkowski, Henryk: Překračování hranic vlastního druhu – 1. část, Loutkář 2/2015, s. 16–19

Od doby, kdy UNIMA vydávala řadu alb zahájenou svazkem Současné loutky slovem a obrazem, připraveným editorkou Margaretou Niculescuovou v roce 1964, se neobjevila žádná publikace, která by se pokoušela představit loutkové divadlo v celé jeho rozmanitosti. Podobná alba vznikala proto, aby shrnula stav loutkářství své doby. To bylo před asi padesáti lety. Za těchto padesát let loutkářství zažilo velký rozkvět i zásadní proměny v mnoha různých oblastech, které je obtížné přesně vyčíslit. S tím nám ale teď může pomoci nová kniha vydaná nakladatelstvím Routledge v USA pod názvem The Routledge Companion to Puppetry and Material Performance [Routledge průvodce divadlem loutek a materiálů]. Je to kniha neobyčejné hodnoty, která zasluhuje přečtení, náš obdiv i podrobné představení. Její obsah je natolik důležitý, že ji nestačí pouze chválit. Je potřeba plně ukázat celý její záměr.

Kniha vychází z materiálů kon…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.