Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Toupalová, Malvína: Karel Zeman a loutky, Loutkář 2/2015, s. 12–13

Český filmový režisér Karel Zeman se stal světoznámým poté, co byl na EXPO 1958 uveden jeho trikový film Vynález zkázy. Přestože i poté ohromoval svět především svými kombinovanými filmy, má na kontě i řadu loutkových počinů. A právě těm se budeme věnovat.

Karel Zeman jako loutkovodič

Karel Zeman, který byl nazýván „Mélièsem českého filmu“, se narodil 3. 11. 1910 v Ostroměři u Nové Paky. Jeho zájem o loutky se probudil už v dětství, když dostal loutkové divadélko a pořádal představení pro sousedské publikum. „Myslím, že koho ta představení uváděla do největší extáze, nebyli ani tak moji diváci, jako já sám,“ uvedl později režisér. Zájem o loutky ho doprovázel i v době dospívání. Účastnil se například výstavby stálého divadla v Kolíně, kde vystupovali ochotníci. Zeman se zde věnoval výpravě, vytvářel loutky a při představení se uplatnil jako loutkovodič. S 30 centimetrů velkými loutk…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.