Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Pop, Aleš: Inscenací Fausta začala historie Kašpárkovy říše Olomouc, Loutkář 1/2015, s. 42

Byl jednou jeden Kašpárek, a tomu bylo v lednu 95 let. A hlava mu vůbec nezešedivěla ani mu nezačalo loupat v koleně. Asi vypil elixír mládí – tu živou vodu všech pohádek, která dává přežít a vítězit dobru, úsměvu a lásce nad všemi zlými úklady a černými magiemi černokněžníků, ježibab, čertů, loupežníků a draků.

Aleš Pop

Ona to vlastně není pohádka. Amatérské loutkové divadlo Kašpárkova říše v Olomouci ve Slovanském domě se opravdu 4. ledna 2015 dožilo kulatého výročí 95 let.

Taky bychom vlastně mohli začít i takhle: Byl jednou jeden loutkář, jmenoval se František Čech, a představení Doktor Faust jeho rodinného divadélka v hejčínské hospodě U Dostálů 4. ledna roku 1920 předznamenalo vznik Kašpárkovy říše, která v Olomouci hraje dodnes.

Zřizovatelem tohoto divadla byl postupně Sokol, závodní klub Moravských železáren a dnes existuje za podpory Ing. Josefa Lébra a pod záštitou Kraj…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.