Online archiv

Boráros, Milada a Szilárd: Nahlédnutí do českého hnízda z perspektivy maďarské letky, Loutkář 1/2015, s. 18–21

Byť jsme oba odkojeni cecíkem české loutkářské školy, po letech přilétáme nahlédnout do českého loutkářského hnízda pod maďarskou vlajkou. Coby „zahraniční pozorovatelé“ máme za úkol přispět svým pohledem k reflexi letošního Přeletu. Součástí naší zprávy bude ale také otázka, v čem pražská přehlídka přináší inspirující podněty pro současné maďarské loutkové divadlo.

Faktem je, že pozvání nám poskytlo příležitost, kterou by nám leckterý maďarský loutkář záviděl – legenda tradičního i moderního českého loutkářství je totiž v Maďarsku skutečně stále živá a uctívaná. Tato pověst tu ovšem existuje pouze v jakémsi zapouzdřeném stavu – bezprostřední, jednoznačná inspirace českou školou na maďarských jevištích bohužel není v současné době hmatatelná, pokud nepočítám působení několika málo maďarských tvůrců, kteří před mnoha lety v nějaké formě studovali na pražsk…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.