Přelet nad loutkářským hnízdem

Online archiv

Vedralová, Hana: Papírové divadlo I., Loutkář 1/2015, s. 8–11

Mezi jednu z podob komorního (až stolového) loutkového divadla patří – podle nejčastěji používaného materiálu – také tzv. „papírové divadlo“, jehož obliba kulminovala v sousedních zemích (zejména Anglie, Německo, Rakousko, Francie) v polovině 19. století. V poslední době se však tato forma loutkového divadla znovu vrací – v řadě moderních mutací a experimentech, nejen co se jeho vizuální stránky týče, ale i v dramaturgii a osobitých autorských počinech.

Papír je vůbec zajímavý materiál pro loutkové divadlo – už svou podstatou nabízí možnost ho nejrůznějším způsobem tvarovat (plisovat, navazovat, vystřihovat, skládat, jeho měkčí formy podobné krepovému papíru kroutit jako textil atd.) či využívat jeho dalších vlastností, jako je třeba tvrdost, pro vytváření nejrůznějších leporelových skládaček. V ukázce z jeho historie i vazeb k současnému českému výtvarnému-loutkovému divadlu vám nabízí…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.