Loutkar.online

Redakce: Zemřeli

Ve věku 104 let zemřel Yves Joly

24. května 2013 zemřel nestor francouzských loutkářů Yves Joly (nar. 11. 10. 1908), jehož tvorba – zejména divadlo předmětů – byla na počátku 60. let inspirací i pro české loutkáře.

Odešel Petr Nosálek

Další smutná zpráva přišla z Ostravy: krátce před započetím práce na nové inscenaci Divadla loutek, kterou měla být pohádka Jana Wericha Až opadá listí z dubu, 16. června 2013 zemřel po těžké nemoci vynikající loutkářský režisér, všemi hluboce vážený a upřímně milovaný kolega a přítel, srdečný a noblesní člověk ryzího ducha, Petr Nosálek (1947).

Velký díl jeho tvorby byl spjat právě s Divadlem loutek. Svou divadelní dráhu započal roku 1966 jako herec v amatérském loutkovém souboru v Domě kultury ROH Vítkovických železáren. Po vykonání vojenské služby (1969), hrál na ostravské profesionální scéně. V polovině 70. let se začal věnovat také loutkářské režii, zprvu v souboru vítkovických nadšenců. S ním také dosáhl prvních režijních úspěchů: inscenace Tanec s čertem byla oceněna na Loutkářské Chrudimi a dostala se do světa – Rakouska, Španělska a Litvy, s velkým ohlasem se setkali i Don Šajn a Ptáci.

Jeho první režií na profesionální scéně byla inscenace Budulínek (1983) v Divadle loutek a režie následující už dosáhla velkého ohlasu: na Nosálkova Kubulu a Kubu Kubikulu (1986) se v Ostravě vzpomíná dodnes, stejně jako na pozdější inscenace Láry fáry, O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, Eviva, Mozart, Ježíš Kristus, Kytice, ostravsko-opolské Mysterium cesty sv. Vojtěcha, Trumf a další. Mnohé z nich prorazily do světa. Vánoční hříčka Půjdem spolu do Betléma z roku 1990 se dočkala rozhlasového záznamu, televizního zpracování a na jevišti neuvěřitelných 738 repríz. Ta poslední, derniérová se odehrála na sv. Štěpána loňského roku.

V 90. letech se Petr Nosálek stal vyhledávaným režisérem mnoha významných polských scén. Tři sezony (1999–2002) působil v DLO jako umělecký šéf. Poté se v Ostravě na jedenáct let odmlčel a režíroval především v Polsku. Jeho šťastným návratem na ostravskou scénu byla práce na inscenaci Tučňáci na arše, kterou hrajeme již třetím rokem.

Úspěchy tvůrčí práce Petra Nosálka by se daly vyjmenovávat ještě dlouho. Na jeho lidské kvality slova nestačí. Ten drobný člověk, jehož úsměv, pohled, jasná mysl a celé bytostné, zářivé člověčenství kolem nás rozsvěcely to nejcennější světlo, tu bude bolestně chybět.

-dlo-

Zemřel Miroslav Polák

V předvečer svých 69. narozenin zemřel dlouholetý člen Divadla Spejbla a Hurvínka pan Miroslav Polák.

Po studiích na DAMU byl členem Městského divadla v Kladně, více než třicet let svého profesionálního života však prožil v Divadle Spejbla a Hurvínka. Patřil k předním loutkohercům, vedle mnoha rolí, které ztvárnil, byl více než dvě desetiletí Žerykovým interpretem.

Loutkář 4/2013, s. 49.

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.