Malíková, Nina: Erik 2007

Letošní udílení oborové ceny Erik mělo podstatně méně dramatický průběh než loni, i když i tentokráte zde bylo několik nečekaných momentů. Především plzeňští k údivu organizátorů nepřivezli celý rok vzorně v ředitelně Tomáše Froydy opatrovaného Erika (opatrovnictví bylo zjištěno a dobrý stav Erika konstatován na nečekané kontrole v září 2007) na počátku Přeletu do Prahy, i když k tomu měli jedinečnou příležitost, jíž bylo jejich vlastní účinkování hned 2. 11. Tomáš Froyda pak osobně následujícího dne do Minoru pečlivě zabaleného Erika přivezl, aby… ale to už si přečtete na následujících řádcích:

• Podle hlasování oslovených členů UNIMA a 33 oslovených odborníků a příznivců loutkového divadla na základě předem vypracovaného bodového systému získala Erika za rok 2007 inscenace Krvavé koleno a jiné pohádky pro zlobivé Divadla Alfa, Plzeň (Autor: Arnošt Goldflam – Režie: Petr Vodička – Výprava: Renata Vosecká – Dramaturgie: Pavel Vašíček – Hudba: Jan Matásek).

• V těsném sledu za vítěznou inscenací to byly na druhém místě LAPOhádky tedy Ledové techno Divadla DNO z Hradce Králové (Dramatizátor: kolektiv – Režie: Kamil Bělohlávek a kolektiv – Scénografie: Roman Kudláček, Kamil Bělohlávek – Loutky: Kamil Bělohlávek – Kostýmy: Roman Kudláček – Světelné efekty: Roman Kudláček – Hudba: „Dva“ – Honza a Bára Kratochvílovi).

• Třetí místo v anketě zaujala inscenace hostitelského Divadla Minor, Praha Z knihy džunglí inspirovaná prózou Rudyarda Kiplinga (Libreto, režie, hudba: Jiří Adámek – Dramaturgie: Petra Zámečníková – Výprava: Kristýna Täubelová – Hudební spolupráce: Jan Matásek).

Cenu pro Divadlo Alfa převzal na scéně Divadla Minor režisér Petr Vodička. I když musel Erik putovat z Plzně do Prahy a z Prahy opět do Plzně, ředitel Divadla Alfa jedné cesty navíc určitě nelitoval. Erik se tak dostal podruhé v historii po dvakráte stejnému souboru (prvenství v tomto ohledu si v r. 2001 a pak ještě v r. 2005 odneslo královéhradecké DNO). Divadlo Alfa získalo Erika v r. 2006 za inscenaci Tři mušketýři.

Udělení Erika bylo pro mnohé přítomné (zejména zahraniční hosty) překvapením. Linie černého humoru, jímž se letošní Přelet vyznačoval, pak měla jemnou dohru i v tisku, kde vyšel v Hospodářských novinách hodnotící článek Petra Pavlovského s titulkem „Erikovo Krvavé koleno“. Vzhledem k výjimečnému smyslu pro humor slavného jmenovce prestižní ceny Českého střediska UNIMA doufám, že by se tomuto spojení dr. Kolár zasmál.

Loutkář 6/2007, s. 267.

29. přelet nad loutkářským hnízdem

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.