Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Malíková, Nina: UNIMA Festum/Slavnost UNIMA a Loutkáři LOUTKÁŘI

Pod názvem UNIMA Festum/Slavnost UNIMA se již podruhé konalo přátelské setkání příznivců loutkového divadla, členů UNIMA a dalších pozvaných hostů – to celé „v režii“ Centra českých loutkářů – Národního divadla marionet a Umělecké scény Říše loutek, za podpory Českého střediska UNIMA a časopisu Loutkář. Květnové setkání (konalo se 20. května, ve výroční den založení UNIMA, pozor nezaměnit s mylnou informací v Loutkáři 2005, kdy bylo uvedeno chybné datum 25. 5.!) navázalo na předchozí řadu Klubů UNIMA spojených s místem, kde byl v r. 1929 položen základ k vybudování dnes vlastně nejstarší a největší profesní divadelnické organizace vůbec – mezinárodní loutkářské unie – Union internationale de la marionnettes – UNIMA.

I když se to u většiny přehlídek i festivalů stalo už téměř okřídleným úslovím, tentokráte šlo opravdu o „programový maraton“, který začal v téměř tropickém nedělním odpoledni už ve 14 hodin. Spojnicí většiny uvedených představení byly marionety. Diváci je mohli vidět jak v ukázkách z edukativně-zábavné akce Jak se dělá loutkové divadlo, tak na videozáznamu slavné inscenace Masového Kašpárka z r. 1986 v podání dnes již slavných členů neméně slavného divadla SKLEP (David Vávra, Tomáš Vorel, Fáňa Váša), ale zejména v produkci Malého divadélka, které tvoří dvojice Anna Nováková-Kopecká a Rosťa Novák. Jejich představení Posvícení v Hudlicích a Loutkové varieté zřetelně odkazovalo na rodinnou loutkářskou tradici. Trochu jiné, modernější varietní loutky předvedl v několika etudách z představení Swingující marionety jejich principál Pavel Vangeli. Je až s podivem, jak se to všechno – diváci, účinkující, loutky a dekorace – vešlo do suterénního klubu Říše loutek! Intimnější prostor však svědčil jak marionetovým výstupům, tak komornímu hororu Hrozné příběhy Divadla Mimotaurus. Ne, tentokrát to nebyla diváky očekávaná produkce na chůdách, která je pro Mimotaurus charakteristická, ale v podání Dominika Tesaře, Johanky Švarcové a Jakuba Vašíčka šlo o několik volně propojených moritátů předvedených na jevišťátku loutkového rodinného divadélka. Ve všech zmíněných ukázkách i představeních se pracovalo s lehce nadneseným pohledem na podobu tradičního loutkářství, na jeho tržištní produkce i komediantství, s velkou úctou k řemeslu i nezbytnému kontaktu s publikem. I když by se zdálo, že zasvěcené publikum nebude jen tak snadné pobavit, (v hledišti seděl zdatný marionetář Radko Haken, ale přihlíželi i právě nehrající členové Říše loutek, kteří také nejsou v práci s marionetami žádnými nováčky, o přísných loutkářských historicích ani nemluvě), atmosféra byla přátelsky vstřícná. Přítomní loutkáři se upřímně těšili z výkonu svých kolegů, fandili – prostě byli dobrým obecenstvem.

Ti, kteří vydrželi do pozdějších večerních hodin pak absolvovali „trénink na 100. výročí časopisu Loutkář“ – revuální pásmo Loutkáři Loutkáři – Loutkář loutkářům k 95. výročí tohoto ojedinělého divadelního periodika. Pásmo mapující historii proměn časopisu bylo doplněno ukázkou „vartovačky“ z Johana doktora Fausta (v zapůjčeném divadélku loutkové scény Bubeníček) a rekonstrukcí úryvku z dobové hry J. Kaliby Drak mezi námi z neblahých – a pro persiflující účely zmíněné revue vděčných – 50. let minulého století. K vidění byly také tváře všech šéfredaktorů časopisu Loutkář, co jich od počátku jeho stvoření bylo. A nakonec přišla čerstvě zkomponovaná hymna autorů Pavla Jurkoviče a Vojtěcha Kawona Loutkář je světový! A pak už se slavilo. Neformálně a přátelsky – jak jinak než opět v prostorách komorní scény v klubovně.

Nina Malíková

P.S.: Časopis Loutkář, který byl lehce dojatým oslavencem, tímto způsobem děkuje všem, kteří se na přípravě oslav podíleli a zároveň děkuje za důvěru, s níž očekávají, že se na základě této „generální zkoušky“ začnou už teď připravovat oslavy překvapivé stovky. Tak vás prosíme, abyste nám drželi palce, nebo přáli zlomení vazu, prostě něco, co by fungovalo, abychom se s vámi mohli na nějaké velkolepé společenské trachtaci sejít nejpozději za 5 let. Do té doby budou ale ještě nejméně čtyři „hlavní zkoušky“ na toto společenské setkání loutkářů a loutek na Slavnostech UNIMA/UNIMA Festum. Pečliví čtenáři vědí, že to datum bude kolem 20. května a po přečtení těchto řádek také už určitě vědí proč.

Loutkář 3/2007, s. 116.

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.