1) Slovensko v Divadle Brett, Viedeň
Na festivale Stredoeurópsky divadelný kolotoč 2006, ktorý sa konal od 10. do 21. októbra v Divadle Brett vo Viedni, malo rakúske publikum výnimočnú príležitosť oboznámiť sa s tvorivými výsledkami slovenských divadiel, nevynímajúc divadlo bábkové, ktoré reprezentovalo Staré divadlo v Nitre s inscenáciou hry Tomáša Pěkného Havran z kameňa.
2) Popoluška v Divadle MOKI, Viedeň
Divadelnú sezónu 2006/2007 otvorilo Divadlo MOKI (Mobiles Theater für Kinder) 12. októbra premiérou Popolušky v zaplnenej sále Divadla Forum. Obľúbený rozprávkový príbeh poznáme z viacerých spracovaní. V bábkovom divadle sa stala nezabudnuteľnou inscenácia Divadla DRAK v Hradci Králové z roku 1980 v réžii Josefa Kroftu. Po 25 rokoch sa k tomuto titulu vrátil Krofta mladší ako hosť v divadle MOKI.
Jakub Krofta – režisér a zároveň autor textu – vychádza z pôvodnej rozprávky. Známu tému však podáva v novej variácii: mladá krajčírska učnica prežíva v krajčírskej dielni svoju prvú veľkú lásku. Po vyčerpávajúcej práci sa nad šijacím strojom zasníva a vo svojej fantázii, obklopenej reáliami krajčírskej dielne (figuríny, kostýmy, látky, nedošité svadobné šaty) prežíva rozprávkový príbeh so šťastným koncom – ocitne sa v náručí princa – chlapca, ktorý pracuje v tej istej dielni ako ona a do ktorého je zamilovaná.
Režisér v inscenácii uplatňuje prvky bábkového divadla, činohry, klauniády, využíva tieňohru. V jednoduchej, potrebám divadla vyhovujúcej mobilnej a funkčnej scéne sa do vystužených trojrozmerných kostýmov v životnej veľkosti navliekajú herci – bábkari a tým, že sa v nich pohybujú, ich vlastne animujú. Tento spôsob animácie a prevleku umožňuje jednému hercovi vytvoriť viac postáv v jednom príbehu (scéna, bábky a kostýmy J. Bačová, realizácia D. Bača). Hudbu skomponoval R. Altmann. Je melodická, no nevtieravá, umocňuje konanie hercov na javisku, dokresľuje atmosféru a celkové vyznenie hry. Herci M. Slibar, W. Kukla/R. Altmann, K. Kolar a S. Nick v ponúknutej príležitosti uplatnili svoje hudobno-pohybové schopnosti, čím sa im podarilo vytvoriť akýsi „bábkarský muzikál“ s výbornou odozvou u detského i dospelého publika.
Inscenácia Popolušky nadväzuje na predchádzajúcu spoluprácu Jakuba Kroftu a Divadla DRAK s Divadlom MOKI. Od roku 2000, kedy sa táto spolupráca začala, vznikli inscenácie hier Pinokio, Guliver a Dlhý, Široký a Bystrozraký. Všetky tri sa postupne prezentovali na Festivale európskych regiónov v Hradci Králové.
Divadlo MOKI bolo založené roku 1973. Nemá stály umelecký súbor, hercov a výtvarníkov si angažuje na rolu a titul, väčšinou aj režisérov. Okrem už spomínaného hradeckého tímu s MOKI pravidelne spolupracujú napr. slovenskí výtvarníci Eva Farkašová a Peter Cigán. Samo organizuje Medzinárodný divadelný festival pre deti v Dome A. Schweitzera vo Viedni – roku 2004 na ňom napr. vystúpilo Bratislavské bábkové divadlo s inscenáciou Mauglí. Riaditeľ a umelecký vedúci divadla MOKI, bývalý herec a režisér Štátneho bábkového divadla v Bratislave, Štefan Kulhánek, obdržal od prezidenta Rakúskej republiky v máji 2006 vyznamenanie za zásluhy o rozvoj detského divadla v Rakúsku.
3) 28. Medzinárodné bábkarské dni, Mistelbach
Prebiehali v dňoch 24. – 29. 10. 2006. Z Bratislavy som si na ne „odskočila“ pozrieť predstavenia záverečného dňa, preto o festivale iba telegrafická správa.
Na festivale prevládali nemecké a rakúske divadlá a skupiny, menšinové zastúpenie mali divadlá z Anglicka, Bulharska, Česka, Číny, Dánska, Slovenska, Švajčiarska, Maďarska a Srbska. Diváci videli inscenácie Mozartových opier Bastien a Bastienka a Únos zo serailu, s Čarovnou flautou sa stretli v naštudovaní rakúskeho divadla Il segreto di Pulcinella, Bábkového divadla v Budapešti a Bratislavského bábkového divadla. Mnohé inscenácie hovorili o živote tohto geniálneho skladateľa (napr. Amadeus podľa P. Schaffera brémskeho Theatrrium im Packhaus alebo Mozart na cestách Puppet Players z Gautingu). Zo známych diel hudobno-dramatickej literatúry v programe figuroval napr. Weberov Čarostrelec (Divadlo Altenburg – Gera), Rossiniho Barbier zo Sevilly (Kobalt Figurentheater Berlín), voľné spracovanie Mussorgského Borisa Godunova (Musikteatret Undergrunden Vaerlöe), Čajkovského Luskáčik (Bábkové divadlo Bóbita, Päťkostolie), Offenbachov Orfeus v podsvetí (Bábkové divadlo Felicio z Berlína). Z „nehudobných“ čísiel spomeniem Domové requiem Divadla z Líšně a čínske tieňové divadlo z provincie Hunan. Na populárnej, už šiestej „Kasperliáde“ okrem iných vystúpil známy slovenský tradičný bábkar Anton Anderle s Najmenším cirkusom na svete. V Bábkarskom múzeu sa uskutočnila výstava kolekcie bábok z Ázie, ale aj z Česka a Slovenska, zväčša pochádzajúca zo súkromnej zbierky C. Chudobu z Viedenského Nového Mesta.
S veľkým úspechom už po tretí raz v Mistelbachu vystúpilo Bratislavské bábkové divadlo. Dlhotrvajúci potlesk po skončení Čarovnej flauty dal bodku za celým festivalom, ktorý uzavrel intendant O. Bernstengel pozvaním na 29. ročník, ktorý sa bude konať 24. – 29. 10. 2007.
Loutkář 6/2006, s. 272.
14. 11. 2024
Divadlo Radost, Brno
1950: Horáková ON AIR
15. 11. 2024
Divadlo loutek, Ostrava
Pilot a Malý princ
15. 11. 2024
Divadlo Spejbla a Hurvínka, Praha
Hurvínkova vánoční záhada
16. 11. 2024
Malé divadlo, České Budějovice
Uneste mě, prosím
Markéta Kočvarová Schartová (20. 4. 1934 – 12. 11. 2014)
Iva Peřinová (25. 6. 1944 – 6. 11. 2009)
Jiří Krba (17. 11. 1949)
Helena Štáchová (18. 11. 1944 – 22. 3. 2017)
Jana Sypalová (22. 11. 1959)
Marcela Jechová (25. 11. 1934)
Bohuslav Olšina (27. 11. 1924)
Erik Machart (28. 11. 1959)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS