Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Malíková, Nina: Odešla královna světového loutkářství, Loutkář 3/2018, p. 102–103

Zemřela poslední z velké generace světových loutkářských osobností – Margareta Niculescu (4. 1. 1926–19. 8. 2018), čestná prezidentka UNIMA, vynikající režisérka, pedagožka, organizátorka. Podílela se nejen na obnovení poválečné činnosti UNIMA, ale stála také u všech zásadních aktivit posilujících vliv a postavení loutkového divadla ve druhé půli 20. století.

Narodila se v Jassy v Rumunsku. Diplom získala v roce 1953 na Institutu divadelního umění a kinematografie v Bukurešti a hned po absolutoriu se věnovala loutkářské režii. Režírovala kromě Rumunska – kde je její tvorba nerozlučně spjata s celou érou bukurešťského Divadla Tandarica (Teatrului Țăndărică), které také dlouhá léta řídila – v Bulharsku, Egyptě, NSR, NDR, Jugoslávii a Norsku, vedla workshopy v Řecku a Japonsku. Divadelní historie připomíná zejména její inscenace z poloviny 50. let Humor loutek a parodii na detektivky Ruka s pět…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.