Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: O tom, jak se jistý pan Sabellicus stal nesmrtelným loutkářským hrdinou, Loutkář 3/2018, p. 85–87

Původ a formování mýtu

Historicky doložený Faust (asi 1480–1540; původním jménem Georg Sabellicus, řečený Faustus, tedy šťastný) se narodil na Wittenbersku. O jeho životě jsou doloženy pouze kusé údaje – byl pravděpodobně selského původu, působil ve středním a jižním Německu a byl tak populární postavou, že už za života o něm kolovala řada historek. Ani ne půl století po své smrti se stal hrdinou knížek lidového čtení a už v roce 1570 o něm sesbíral a sepsal historky Christoph Rosshirt (Kouzelník Faust). Roku 1587 pak bylo Johannem Spiessem vydáno první lidové čtení o Faustovi – Historie doktora Johana Fausta (dále jen Faustbuch), které sepsal anonymní autor, nejspíše protestant. Faustbuch, shrnující dosavadní faustovské pověsti a legendy, byl přeložen do řady jazyků – jeho první překlad do angličtiny se stal inspirací pro alžbětinského dramatika Christophera Marlowa.

Český překlad Faustbuchu od pí…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.