Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Snažíme se etablovat divadelní fotografii jako svébytný umělecký fenomén, Loutkář 3/2018, p. 42–43

V květnu letošního roku se v pražském Obecním domě konala velkolepá výstava Česká divadelní fotografie 1859–2017 věnovaná neprávem opomíjené součásti fotografického umění. Kurátorkou a zároveň spoluautorkou krásné publikace, jejíž vydání výstavu doprovodilo, je teatroložka Anna Hejmová z Oddělení sbírek a archivu Institutu umění-Divadelního ústavu (IDU).

Jaká je nejstarší dochovaná česká divadelní fotografie?

Pokud hledáme nejstarší fotografii s tím, že ji chceme mít důsledně datovanou, jedná se o portrét herečky dnes už vlastně neznámého Mikulášského divadla (Dilettanten-Theater zu St. Niklas) Floriany Jaichové z roku 1859. Tato fotografie je součástí kolekce přibližně dvaceti fotografií z přelomu 50. a 60. let 19. století. Originály jsou uložené ve fotografickém fondu divadelní sbírky Národního muzea a pochází pravděpodobně z pozůstalosti herce Edmunda Chvalovského. Jejich autorem…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.