Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Nová dimenze loutkového divadla?, Loutkář 3/2018, p. 36–39

Po teoretickém uchopení tématu v předchozích studiích je třeba vztáhnout sledovanou problematiku na loutkářství. V následujícím textu proto obrátíme pozornost na divadelní užití projekce v konkrétních loutkových inscenacích.

Téma je to důležité zejména proto, že je výtvarná složka pro loutkovou inscenaci determinující. Projekce jako taková totiž nabízí dvojrozměrný obraz, který se na scéně nějak konfrontuje s výtvarně traktovanými trojrozměrnými loutkami a výpravou. Východiskem tohoto textu není otázka, jak projekce technicky vzniká, ale jak jsou promítané obrazy v inscenaci funkčně využity a jak je vnímá divák ve vztahu ke zbytku inscenace. Jak totiž upozorňuje například německý teatrolog Hans-Thies Lehmann, je divadlo jako takové – na rozdíl od filmu – znakovým, ne zobrazovacím uměním.1

Jak již bylo v předchozích studiích řečeno, loutkáři měli k vizuálním podívaným velmi blízko ješ…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.