Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Kotisová Milčinská, Sandra: Divadlo DRAK a společenská emancipace českého loutkářství, Loutkář 2/2018, p. 93–99

Klíčová éra v historii královéhradeckého Divadla DRAK je spojena s příchodem režiséra Josefa Krofty. Za dobu jeho působení se DRAK stal svými neobvyklými a novátorskými inscenačními postupy vyhledávaným divadlem, které svou jedinečností inspirovalo domácí i světové scény.

Motto: Hradecký DRAK má jako špičkové divadlo zásluhu na tom, že ukázal cestu, jak překonat kornatění a povlovné odumírání loutkového divadla. Důležité bylo, že tu nešlo o vzepětí krátkodobé, o jednu mimořádnou inscenaci, ale o dlouhodobý proces.1

Geneze Divadla DRAK

Divadlo DRAK bylo založeno pod názvem Východočeské loutkové divadlo roku 1958 v Hradci Králové. Tedy právě deset let poté, co v tehdejším Československu vznikla síť profesionálních statutárních loutkových divadel. Prvním ředitelem byl jmenován v tehdejším loutkářském světě již dobře známý Vladimír Matoušek. Byl to pedagog, a především významný lou…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.