Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Výtvarné divadlo Kolotoč (1981–1989), Loutkář 2/2018, p. 52–53

Nepravidelně hrající umělecké uskupení, jehož frontmanem byl sochař Čestmír Suška (1952), stojící zcela mimo hlavní divadelní proud a řazené k souborům tzv. Pražské pětky (viz stejnojmenný film Tomáše Vorla z roku 1989, kde je zachycena inscenace Bersidejsi). Personálně bylo Výtvarné divadlo Kolotoč prostupné i se skupinou Tvrdohlaví, jejímž byl Suška členem. Název údajně vznikl jako symbol prázdného, oblbujícího, ukolébávajícího způsoby života1 normalizačních let; soubor velmi výrazně pracoval s divadelní vizualitou a nezvyklým chápáním divadelního času.

Suška: Budou tam tři paňáci sedět u stolu…

Baumbruck: To není špatný… A co se bude dít?

Suška: No, nic…

Baumbruck: To začíná být zajímavý.2

Pro loutkáře určitě není nezajímavý tvůrčí přesah souboru do sféry loutkového divadla, a to díky jeho snahám o oživení výtvarných artefaktů, para-divadelní práci s předměty, maskam…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.