Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Fred Schneckenburger (1902–1966), Loutkář 2/2018, p. 40–41

Švýcarský umělec-autodidakt, režisér, kabaretiér a loutkář. V roce 1947 založil ve Frauenfeldu své vlastní loutkové divadlo Fred Schneckenburgers Puppencabaret, pro něž si sám vytvářel originální loutky (maňásky, javajky, loutky na tyčce) z různých druhů materiálu a nalezených věcí (objets trouvés). Jeho výtvarný rukopis bývá podle švýcarského teatrologa Gustava Gysina (viz WEPA) dokonce srovnáván s pracemi Pabla Picassa, Paula Klee a Joana Miró; zřetelná spojnice vede i pracím Alexandra Caldera. V letech 1945–1966 uvedl na dvacet autorských kabaretních inscenací sestávajících z drobných poetických, společensko-kritických, sarkastických i surreálních skečů, například slavnou pantomimu rukou a loutek Das Grün und das Gelb s hudbou B. A. Zimmermanna (Zelená a žlutá, 1952).

Dochované teatrálie z jeho loutkových kabaretů, zahrnující loutky (včetně Schneckenburgerova loutkového alter ega Kašpara), scénáře,…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.