Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Tomášová, Jana: První dáma černého divadla, Loutkář 2/2018, p. 4–8

U příležitosti výstavy Pohádkový život rodiny Lamkových, která byla v březnu zahájena v prostorách chrudimského Muzea loutkářských kultur, bychom rádi věnovali pozornost loutkářce, která stála u zrodu fenoménu černého divadla (viz její seriál, který v Loutkáři vycházel v letech 2008–2009), a scénáristce Haně Lamkové. Dámě nabité nezdolnou energií a optimismem, která své i manželovy dochované artefakty velkoryse věnovala do sbírky muzea.

Hana Lamková (dívčím jménem Ryšánková) se už odmalička zajímala o divadlo. Vyrůstala nedaleko Slezské ulice na Vinohradech, kde sídlilo Loutkové divadlo Umělecké výchovy, které pravidelně navštěvovala. Silný dojem na ni udělal Malíkův Míček Flíček, a to tak velký, že si v létě na prázdninách v Lulči vyrobila loutky z Míčka Flíčka a Malíkovu hru potom hrály s kamarádkou v okně stodoly, kudy se podávají snopy obilí na půdu.

V předškolních letech se sta…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.