Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Jirásek, Pavel: Loutka mezi divadlem, filmem a televizí 1970-1980 II, Loutkář 1/2018, p. 90–92

Výtvarný styl a poetika filmové loutkové animace v 70. letech a její vliv na televizní loutkářskou scénografii

V oblasti animovaného a potažmo také loutkového filmu byla přes veškeré politické zásahy 70. léta dobou, kdy v Krátkém filmu mohutně stoupala produkce jak vlastních programových snímků, tak také významně narůstala seriálová výroba pro Československou televizi.1 Jestliže bylo v 50. letech realizováno ročně průměrně sedm distribučních filmů, v 60. letech jich už bylo kolem dvaceti a v 70. letech dvacet šest.2 Filmový historik Jan Poš rozděluje 70. léta na dvě období, přičemž prvním periodizačním obdobím je doba od konce 50. let do roku 1973, která souvisí především s žánrovým rozvětvením loutkového filmu a zároveň i důrazem na jeho výtvarné řešení. Druhé období v letech 1974–1988 podle něj charakterizuje ve výtvarné oblasti posun k její specifikaci, rozšíření a prohloubení, ale zárove…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.