Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutky Paula Klee, Loutkář 1/2018, p. 34–36

Slavné loutky vznikly v rozmezí let 1916–1925. Badatelka Hana Ribi uvádí, že první maňásci – Kašpárek, Greta, Smrt a Krokodýl – patřily ještě ke klasickému repertoáru pouťových maňáskářských atrakcí. […] Druhá skupina loutek následovala po pauze vynucené první světovou válkou až v roce 1919 […] a tyto maňásci se svým výtvarným pojednáním již zcela vymykají klasické typologii lidového loutkového divadla.

Felix Klee na ně vzpomíná takto: 30. listopadu 1916, na mé deváté narozeniny, mi otec připravil překvapení: loutkové divadlo. Nechtěl kupovat obyčejné loutky, a proto je vytvořil sám. Osm z nich se objevilo na stole mezi dárky. Otec formoval hlavy ze sádry a k této hmotě přidal ještě jiné materiály, knoflíky, kousky perletě a plechu. Pak opatřil hlavy minuciózní kresbou a malbou a přidal k nim oděv. Látky, které vybral z šití mé matky, byly nyní upraveny, nastříhány a pak sešity na stroji. Od…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.