Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Schmelzová, Radoslava: Loutka ve výtvarném umění modernismu, Loutkář 1/2018, p. 19–25

Toto téma je sledováno v odpovídajícím časovém úseku první poloviny 20. století. V textu se primárně soustředím jenom na tři důležité postavy výtvarného umění a jednu uměleckou školu, které volně spojuje motiv objektu určeného k animaci.

Zvolené rozhraní mezi dvěma uměleckými disciplínami je metodologicky nesnadné, neboť modernistické přístupy v umění na první místo kladou formální inovaci a intelekt a vytěsňují příběhovost uměleckého díla i emoce s ní spojené.

Je obtížné sledovat problematiku loutky z pohledu výtvarného umění a nikoliv divadla, neboť modernistické výtvarné umění, až na avantgardu (ve smyslu Petera Bürgera, který k ní řadil futurismus, expresionismus, kubistickou koláž a zvláště hnutí 20. let včetně dadaismu, ruské avantgardy a surrealismu), bylo ve vztahu k divadlu (ostatně i k literatuře) velmi ostražité. Označení modernistického výtvarného díla kritikou, že vykazuje zna…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.