Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Rischbieter, Henning: Fascinace divadlem a okouzlení dynamikou pohybu, Loutkář 1/2018, p. 16–18

Pokud zapátráme v odborné literatuře – a Nina Malíková to v předchozím rozhovoru také naznačila – přiklonili se výtvarní umělci k výrazovým prostředkům divadla na počátku 20. století také proto, že jim skýtaly něco, co statická ať dvojrozměrná, či trojrozměrná výtvarná díla nenabízela: pohyb. Velkým inspiračním zdrojem byly umělcům tedy nejen loutky, ale i tanečníci, zejména z progresivního souboru Ballets russes (Ruského baletu) vedeného impresáriem Sergejem Ďagilevem a choreografem Michailem Fokinem. (red)

Malíři a choreografie

Jak pozvolna stále víc dominuje dekorace, zdá se být nasnadě, že funkce libretisty nebo vůbec choreografa má být předána dekoratérovi: Bakst a Benois radili a pomáhali Fokinovi, prvnímu choreografovi Ruských baletů v secesní choreografii, v zapojení pohybového stylu Isidory Duncanové do klasické choreografie; Larionov pak vedl choreografii Le Chout a Derain obstaral libreto. Dosud …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.