Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Hrab, Ondřej: Radikální loutkář Peter Schumann, Loutkář 4/2017, p. 44–47

Společenská proměna 60. let s sebou přinesla nejen rockovou hudbu, uvolněnost módy i mravů, ale také nový typ divadla.

Toto divadlo nechtělo mít nic společného s měšťanským divadlem evropské divadelní tradice tak, jak se vyvíjela od 19. století. Zdálo se, že se rodí nová společnost, která potřebuje také nový typ divadla. V Amsterdamu přicházeli do městských divadel mladí lidé, aby místo potlesku házeli po hercích rajčata. Tak začala slavná Aktie Tomaat, která proměnila nizozemskou kulturní politiku na další půlstoletí. V Paříži studenti okupovali divadelní budovy, které pro ně představovaly symboly měšťáctví. Nejlépe se však novému divadlu dařilo ve Spojených státech. Snad to bylo proto, že podoba tradičního divadla zde nebyla tak zakořeněná a noví tvůrci se nemuseli vůči ní vymezovat. Prostě ji ignorovali.

Jména jako The Living Theatre, Open Theatre, The Performance Group, El Teatro Campesino, San Fran…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.