Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Levenson, Mark; Abrams, Steve: Loutky a loutkáři ve Spojených státech amerických, Loutkář 4/2017, p. 31–33

Počátky loutkářství

První loutky na severoamerickém kontinentě byly součástí obřadních rituálů původních obyvatel, jako bylo symbolické obětování kukuřice hadím bohům, jež prováděl kmen Hopi na americkém jihozápadě. V těchto obřadech byli hadi velkými “loutkami” ovládanými skrytými vodiči zpoza paravánu nitěmi, jež vedly pod střechou rituální síně.

Ačkoliv obřad obětování kukuřice kmene Hopi může a nemusí být prvním využitím loutek na území dnešních USA, vykazuje zjevnou podobnost s počátky loutek jiných původních národů na východním pobřeží, na severozápadě, na tichomořských ostrovech i jinde. Loutky v Novém světě, stejně jako ve Starém, mají svůj původ v náboženských obřadech. Loutky a masky ztělesňovaly nadpřirozený svět a umožňovaly nad ním převzít kontrolu.

Evropské začátky

Zdá se, že první evropské loutky přivezli do Severní Ameriky Španělé v roce 1524, tedy čt…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.