Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutková prasátka, která dobyla televizní svět, Loutkář 4/2017, p. 24–25

Ten příběh zní dost neuvěřitelně: manželé Vlasta (1921–2016) a Jan (1921–2013) Daliborovi, kteří po komunistickém převratu v roce 1948 utekli z Československa, se ve svém novém domově ve Velké Británii proslavili – považte – loutkami!

Podle deníku The Daily Telegraph, který v únoru loňského roku otiskl obsáhlý nekrolog Vlasty Daliborové,1 se pár seznámil ještě před válkou v Brně. Vlasta údajně studovala herectví na Janáčkově akademii múzických umění, zatímco Jan inklinoval k umění výtvarnému. Za protektorátu byli oba totálně nasazeni – Vlasta pracovala jako sekretářka německého podnikatele a Jan v blíže nespecifikované továrně. Vzali se na konci války a v roce 1948 se rozhodli Československo, a to za poměrně dramatických okolností, tajně opustit útěkem přes rakouskou hranici.

Čerství emigranti se usadili nejprve v hrabství Yorkshire a živili se manuální prací – Vlasta chodila uklízet a Jan j…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.