Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Francisová, Penny: Loutkářství ve Spojeném království, Loutkář 4/2017, p. 11–13

Dějiny britského loutkářství jsou úzce spojené s celkovým vývojem loutkového divadla v Evropě i s britským divadlem obecně, s pantomimou, pouličním divadlem, klauny a šašky. Od 16. století se v různých textech objevuje více odkazů na loutky a v roce 1614 byla do hry Bartolomějský jarmark od Bena Jonsona, která přenáší legendu o Héro a Leandrovi do Londýna 17. století, včleněna celá loutková hra. Tato drobná hříčka, která dodnes zůstává živá a zábavná, obsahuje všechny základní prvky maňáskových her pro nejširší publikum – obsahuje velmi mnoho fyzického násilí a značně zmatenou zápletku.

17. a 18. století

V roce 1662 si Samuel Pepys do svého deníku zaznamenal příjezd Pulcinelly, kterého přivezl jeden italský loutkář. Zdá se pravděpodobné, že se jednalo o marionetu vedenou na drátě a nitích. Po dalších pár století stejná postava pod jménem Punch společně se svou ženou Joan (z níž se mnohem po…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.