Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Just, Vladimír: Spectaculo globalizované?, Loutkář 4/2017, p. 84–86

Glosy na okraj 12. ročníku loutkářského bienále Spectaculo Interesse

Spectaculo jsem z dvanácti ročníků absolvoval desetkrát. Mohu si tak snad dovolit luxus určitého nadhledu a sledovat – navíc obecně tea-trologickýma, nikoli specializovaně loutkářskýma očima – cosi jako trendy, širší souvislosti loutkářské (a alternativní) krajiny, kterou “přespolnímu” toto znamenité bienále nabízí. Krajina je to naštěstí pořád pestrá a rozmanitá, ale některé tendence, které jsem dřív chápal jako vybočení, se v ní už staly pomalu trendem.

Jeden trend je, řekněme, jazykový. Jevištní akce, onen pro tradiční i alternativní loutkářství velevýznamný, ne-li ustavující “pohyb diva-delního znaku”, se stále častěji nahrazuje deklamací, opisem či převy-právěním příběhu, u zahraničních souborů povinně globalizovanou angličtinou. A druhým trendem, jenž letos nešlo přehlédnout, jsou rozmanité, ne vždy kreativní …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.