Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Hrdinová, Radmila: Bajaja, drak a kůň-intelektuál, Loutkář 4/2017, p. 70–71

Každé divadlo pro děti by mělo mít na repertoáru klasické pohádky, k nimž se vrací generace za generací a stále mají co říct. Ať už je to orientální Alibaba a čtyřicet loupežníků, francouzská Šípková Růženka, dánské Křesadlo, nebo český Honza, Budulínek či Bajaja.

Liberecké Naivní divadlo si tohle dobře uvědomuje, a tak na jeho repertoáru najdeme Budulínka, Šípkovou Růženku, Tři přadleny či Čarovnou rybí kostičku. Pravda, některé z nich v přepisech velmi originálních, ale vždycky je zachován klasický základ pohádky, v níž dobro vítězí nad zlem.

Začátkem října k nim přibyl Bajaja, jehož podle pohádky Boženy Němcové zpracovala a s herci libereckého souboru inscenovala Markéta Sýkorová. Zvolila si k tomu spodem voděné loutky, tzv. javajky, které byly u nás velmi populární v polovině minulého století, ale pak trochu zapadly. Inscenace je využívá sofistikovaným způsobem: na jevišťátku odd…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.