Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Cechl, Jan: Od muppetů po animatronické postavy, Loutkář 4/2017, p. 36–41

Jim Henson (1936–1990) byl přední loutkář, filmař a vynálezce v oblasti filmových triků. Osobnost, jež dokázala bourat televizní a filmové konvence a ovlivnila celé generace diváků slavnými muppety a kouzelnou animatronikou, známou po celém světě, ovšem kromě tehdejšího Československa.

Překvapoval invencí, hravostí, pozitivní filosofií. Na rozdíl od ostatních zemí východního bloku byl však u nás za totality pro širší veřejnost naprosto neznámý. Na nabídku Jim Henson Company dostat pořady Muppet Show a Fraggle Rock na tuzemské televizní obrazovky reagovala tehdejší dramaturgie odmítavě. Divák Českolovenské televize tak znal jedině infantilní kopii muppetů, reinkarnovaných do chlupatých “Jůheláků” ze Studia kamarád.

Vysoký, hubený a tichý muž ze skromných poměrů s krabicí obyčejných loutek – i tak bychom si mohli v jeho počátcích Jima Hensona představit. Jako jediný loutkář na světě dokázal pomoc…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.