Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Malíková, Nina: Divadelník, který předešel svou dobu, Loutkář 4/2017, p. 4–5

Divadelník, který předešel svou dobu

Letošní jubilant Karel Makonj (9. 12. 1947) je bytost košatá, plná vnitřních rozporů a běsů i nečekaného humoru, zahrnujícího ironii, sarkasmus, ale i humor laskavý a vlídný.

Živé vidění skutečnosti a jejího divadelního odrazu provázejí Karla Makonje už od studentských let. Jako “enfant terrible” českého loutkového divadla 60. let neváhal na jeviště přivést autory spojené s pojmy “absurdita”, “existencialismus”, “černá groteska” – Camuse i Ghelderoda –, kdy se v inscenacích Nedorozumění a Hop, signore ve výběru i zpracování témat přesně dotkl doby. Však také všechny Makonjovy pokusy, které zrcadlily neutěšenou skutečnost, byly “po zásluze” potrestány. Vedené divadlo, ve kterém realizoval své divadelní představy a sny, skončilo administrativním zásahem, jeho další, velmi svérázné divadelní počiny uvedené v pohnutých 80. letech například v plzeňském …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.