Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Dzadíková, Lenka: Čítanie v mysli Jozefa Mokoša, Loutkář 2/2017, p. 55

Poézia, divadlo pre deti, bábkové divadlo – tvorca z týchto oblastí sa zákonite ocitá v menšine a nie vždy sa jeho práci dostane dostatok pozornosti, reflexie a ocenenia. Slovenský básnik, režisér, dramaturg, herec a pedagóg Jozef Mokoš oslávil v roku 2016 na pozadí stále aktívnej činnosti 75. narodeniny.

Dve slovenské divadlá si toto jubileum pripomenuli naštudovaním jeho hry. Bratislavské bábkové divadlo uviedlo inscenáciu Zhavranelí a Bábkové divadlo Žilina Z rozprávky do rozprávky. Zásadným príspevkom k ohodnoteniu Mokošovho prínosu pre slovenské divadlo a literatúru je rozsiahla publikácia, ktorú zostavila teatrologička Dagmar Inštitorisová.

Čítanie v mysli bábkara a básnika (Jozefa Mokoša) je obsiahlou, viac než 400-stranovou čítankou, ktorá komplexne zachytáva tvorivú cestu jedinečného autora a strojcu odklonu slovenského bábkového divadla od didaktickosti k hravosti.

Zostavovateľka rozdelila knihu na celky, …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.