Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Loutkové divadlo trpí nedostatkem zájmu, Loutkář 2/2017, p. 33–36

Ve volném seriálu věnovaném významným evropským muzeím se v Loutkáři 3/2015 (s. 20–23) představilo i muzeum při bruselském Královském divadle Peruchet, které dnes vede Dimitri Jagenau. Člověk nad jiné povolaný, aby přiblížil současnost i minulost vlámského a valonského loutkářství i česko-belgické divadelní vazby.

Kam sahají nejstarší zmínky o loutkářských aktivitách na území dnešní Belgie? Je zde doloženo nějaké významné působení kočovných loutkářských rodů?

První písemná zmínka se dochovala na městském povolení ze 17. století, protože mnoho kočovných divadelních společností v každém městě žádalo o povolení vystupovat. Nejstarší loutky z tohoto období jsou víceméně dobře dochované v Muzeu umění a dějin, které patří k bruselskému Museum du Cinquantenaire. Předpokládáme, že se loutky v Belgii vyskytovaly už dříve v období španělské nadvlády a pravděpodobně ještě předtí…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.