Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Balvínová, Malvína: Animovaná tvorba v zemích Visegrádu, Loutkář 1/2017, p. 60–62

Současná středoevropská animace se potýká s řadou problémů v oblasti financování, přesto však poměrně úspěšně “přežívá” a často se podaří vyprodukovat i mezinárodně významné filmy. Systematická podpora, na kterou byli filmaři do roku 1989 zvyklí, zde ale chybí, stejně jako zůstává nevyřešena otázka distribuce krátkometrážních filmů. Víc jak čtvrt století po revoluci si středoevropští filmaři už zvykli na to, že klíčovou roli nemá u filmu režisér, ale producent.

Česká animace

Animace v České republice vzniká především na filmových školách (FAMU, VŠUP, UTB Zlín, FAMO Písek, FUD Plzeň). Autorská tvorba mimo školy je problematičtější, přesto u nás funguje dlouhodobě několik specializovaných animačních studií (Anima, Animation People, Hafan, Alkay Animation Prague a další), tvůrci však většinou musí vstupovat do složitých koprodukcí.

Animovanou tvorbu produkuje také Česká televize, sic…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.