Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Makonj, Karel: Loutkové divadlo dnes, Loutkář 1/2017, p. 94

Upřímně řečeno, když se objevil herec mezi loutkami v tzv. období divadla herce a loutky, nemyslel jsem si, že toto období bude trvat tak dlouho; samozřejmě jsem nevěděl, jak a kam se bude další vývoj ubírat, ale předpokládal jsem, že se jaksi ubírat někam bude…

A dnes se marně ptám, proč tomu tak není. Přitom vnější důvody tohoto období už dávno pominuly, manipulace s lidmi, totalita, pocity nesvobody, determinace – a herec je na loutkovém jevišti stále.

Je to pohodlnost, nenápaditost, setrvačnost? Nebo je v této koexistenci herce a loutky něco hlubšího a provokativnějšího? Něco, co překonává i věk tekutosti a queer, kdy není kontrast mezi objektem a subjektem vnímán a chápán tak podstatně a radikálně ve svém (snad zdánlivém?) antagonismu, kdy všechno je na pomezí a hranice jsou neostré… Ale proč tedy? Proč je stále na jevišti přítomen nyní už spíše vodič než herec – dramatický partner loutky?

Oso…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.