Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Online archiv

Waszkiel, Marek: Post-loutkové loutkářství a animanti, Loutkář 1/2017, p. 89–90

Nikdo snad nepochybuje, že loutkové divadlo v dnešní České republice, v Maďarsku, na Slovensku či v Polsku vypadá jinak než před léty. A tím nemyslím dalekou minulost. Dokonce ani dobu před více než sto lety, kam sahají kořeny současného loutkového divadla pro děti. Myslím tím období, které jen málo přesahuje vzpomínky současného pokolení loutkářů: dobu před třiceti až padesáti lety. To bylo ještě období loutkového paravánu, který odděloval svět lidí a loutek, svět reality skutečné a předváděné. V tom předváděném světě byly loutky loutkami, nejčastěji humanoidními, nebo patřily do světa zvířat či fantazijních postav. Skoro všeobecně se používaly klasické loutkářské techniky, hlavně javajky a maňásci, v Polsku i tyčkové loutky, v jiných státech například marionety. Všichni se především soustředili na repertoár, jenž neměl příliš bohatou tradici, a hrát se muselo každý den. Stále slých…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:
Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.