Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Kozień, Lucyna: Loutky v Polsku, Loutkář 1/2017, p. 87–88

Stejně jako náš svět i polské loutkové divadlo prošlo v posledních desetiletích zřetelnými změnami. Během let se také změnilo chápání loutkářství jako samostatného uměleckého oboru. Pokud si uvědomíme fakt, že v porovnání s jinými, třeba i sousedními zeměmi, je u nás tato oblast umění poměrně mladá (ve skutečnosti vznikla po druhé světové válce), lze říci, že proměnami naše loutkové divadlo prochází neustále. Tyto změny jsou evidentní zejména ve způsobu myšlení o divadle pro děti a také v tom, jaké problematice se věnuje jeho dramaturgie. V neposlední řadě se proměnil divadelní jazyk a způsob, jakým se nakládá s kdysi základním prostředkem tohoto druhu divadla, jímž je loutka. Liší se i modely fungování divadel, jejich organizace a způsob, jakým jsou tato divadla vedena. Divadlo pro mladého diváka stojí také před jinými úkoly, než tomu bylo kdysi.

Zásadně se změnilo chápání pojmu loutkové…

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.