Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Balogh, Géza: Česko-slovensko-maďarské vztahy v loutkářském umění, Loutkář 1/2017, p. 38–40

Díky společnému osudu a podmínkám a v mnoha ohledech podobným okolnostem byly – navzdory určitému časovému posunu – česká, slovenská a maďarská kultura od samého počátku ve vzájemné interakci.

Tento vývoj nelze konstatovat ve všech etapách vývoje loutkářského umění. Kupodivu – na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí – první loutkové divadlo, které sklidilo úspěch na území historických Uher, nebylo jarmareční, bylo to jedno z raných uměleckých loutkových představení: divadlo marionet esterházyovských veselic. Všechny texty pojednávající o dějinách maďarského loutkářského umění s hrdostí zmiňují duchovní centrum fungující od roku 1773 do roku 1779 (nebo 1790), které lze považovat za hungarikum samozřejmě jen v tom smyslu, že vzniklo díky štědrosti uherského knížete, proslavil je však v prvé řadě Joseph Haydn.[1] Nezachovaly se o něm žádné věcné památky. Představu o kulturním dění …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.