Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Lešková Dolenská, Kateřina: Maďarské loutkářství je zdravě sebevědomé, Loutkář 1/2017, p. 32–37

Milada Borárosová má sice moravské kořeny, ale od dokončení svých studií na katedře výchovné dramatiky na pražské DAMU žije trvale v Maďarsku se svým mužem, významným výtvarníkem Szilárdem Borárosem. Věnuje se scénografické, režijní nebo dramaturgické práci v loutkových divadlech (Mesebolt Bábszínház, Ziránó Színház, Griff Bábszínház, Vojtina Bábszínház, Meseszínház, Hepp Trupp…), a je tudíž se současným maďarským loutkářstvím dokonale obeznámena jak v teorii, tak i v praxi.

Jak fungovalo maďarské loutkářství před rokem 1989? Existovala zde také síť krajských a státních loutkových divadel založená po sovětském vzoru jako v Československu nebo v Polsku?

K zakládání profesionálních loutkových divadel v Maďarsku byl nezbytný dostatek zkušených loutkářů, zájem široké veřejnosti i důvěra státního aparátu. Taková konstelace okolností nastala teprve po uplynutí období vzniku a rozkvětu …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.