Podpořte Časopis Loutkář nákupem na internetu

Online archiv

Tomaszewska, Ewa: Polsko-česko-slovenské loutkářské kontakty ve Slezsku, Loutkář 1/2017, p. 24–27

V nakladatelství Slezské univerzity vyšla v roce 2014 obsáhlá publikace dr. Ewy Tomaszewské, teatroložky a divadelní režisérky, o vzájemném vztahu polských, českých a slovenských loutkářských tvůrců ve slezském regionu. Se souhlasem autorky publikujeme resumé knihy, kde jsou vazby přehledně a stručně nastíněny.

Dějiny českého loutkového divadla jsou dlouhé a pro českou kulturu mají nezanedbatelnou roli. Polská loutková tradice je skromnější: patří do ní pouze polský betlém (szopka; divadlo lidové a sezónní), několik soukromých divadel, která vznikla ve 20. století a působila ve Slezsku, Velkopolsku, Pomořanech či Vilně, dále několik nadšených loutkářů aktivních v meziválečném období a v neposlední řadě patří do této tradice i pedagogicko-umělecké zkušenosti varšavského divadla Baj, jediné polské profesionální loutkové scény, která existovala před II. světovou válkou. Výčet toho všeho se ale …

Tento článek je v plné verzi přístupný pouze pro stávající předplatitele časopisu. Pokud k němu potřebujete výjimečně přístup například z vědeckých důvodů, neváhejte kontaktovat redakci časopisu. Předplatitelé pro přístup k článku zadejte, prosím, své heslo. Pokud jste své heslo ještě nedostali a máte Loutkáře na letošní rok předplaceného, napište nám a my vám je obratem zašleme.

Vaše heslo:

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.