Divadelní areál Bouda - zážitek, který jinde neseženete!

Malíková Nina: Úvodník

Milí čtenáři,

s číslem, které právě máte v ruce, se dostává náš letošní ročník do své půlky, a tak je na místě udělat půlroční bilanci a připravit vás na to, co vás v druhé půli roku v Loutkáři čeká. S vaší živou reakcí se setkaly především první kritické články týkající se stavu současného loutkového divadla, a tak chceme v Loutkáři v celém ročníku na téma České loutkové divadlo – tradice, legenda a skutečnost docela určitě pokračovat. Ale to ještě není všechno, v červnu se chystá v Hradci Králové oborový seminář na téma současné loutkářské dramaturgie, pokračovat v diskusi o současném českém loutkovém divadle a proměnlivé úloze loutky v ní budeme určitě na Loutkářské Chrudimi a také koncem října při Přeletu nad loutkářským hnízdem, kdy jsme o reflexi postavení našeho současného loutkového divadla ve světě požádali své zahraniční kolegy a přátele. To všechno se připravuje a o tom všem si v druhé půli letošního roku v Loutkáři ještě přečtete. Chybět nebudou ani názory mladé divadelní generace na loutkářskou tradici a to, jak vnímá její odkaz i jaký je její vztah k loutkovému divadlu vůbec. Pro druhou půli letošního ročníku chystáme také zahájení dalších seriálů, které se budou věnovat méně frekventovaným loutkářským technikám (papírovému divadlu, stínovému divadlu), s nimiž v posledních letech začaly experimentovat naše i zahraniční loutkářské soubory.

Jak jsme v minulém čísle slíbili, na své si přijdou v tomto čísle především amatérští loutkáři – zprávy a hodnocení postupových přehlídek zabírají podstatnou část Loutkáře 3/2014 a nechybí ani seriálové Mapování – tentokráte o historii a současnosti amatérského loutkového divadla v Olomouckém kraji. Ale ani ostatní čtenáři nepřijdou zkrátka. Po delší době jsme se podívali do Brna a přinášíme vám rozhovor s principálem brněnské Radosti Vlastimilem Peškou, absolventský ročník KALD DAMU se dočkal souhrnného “skupinového portrétu” svých inscenací a dozvíte se, co se skrývá pod tajemným názvem skupiny Handa Gote. K seriálu o gigantických loutkách přibyl nově seriál o historii masek, na který navazuje v technologickém seriálu popis zhotovení masek textilních a krajkových.

Tak se pusťte rychle do čtení, při účasti na jubilejní 30. Skupově Plzni, 63. Loutkářské Chrudimi či při Divadle evropských regionů v Hradci Králové vám už určitě moc času na čtení nezbude.Ti, kteří se na tyhle divadelní hody z nejrůznějších důvodů nedostanou, se mohou těšit na reference o nich na počátku září.

Pěkné divadelní zážitky a prázdniny s Loutkářem.

Loutkář 3/2014, p. 1.

MEZINÁRODNÍ MAGISTERSKÝ PROGRAM PUPPETRY – VÝZVA

This website is maintained by Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Prague, ID no.: 67363741. The content of this website is subject to copyright law and without consent of its owner may not be disseminated further. The owner does not accept any responsibility for the content of third-party websites linked from this site.