Dva roky prázdnin plakátFoto: archiv divadla

Dva roky prázdnin v Divadle Polárka

Dovedete si představit, že dva roky nechodíte do školy? Skupina spolužáků, hrdinů slavné verneovky Dva roky prázdnin, uvízla na pustém ostrově a stojí před otázkami, jak přežít, jak smysluplně strávit čas, který jim byl tak nečekaně dán, a kdy a jak to všechno skončí.

Diváci Divadla Polárka, kteří v posledních dvou letech uvízli zavření doma, možná tyto otázky znají. V inscenaci režiséra Adama Steinbauera si mladší školní děti mohou prožít další dva roky prázdnin, tentokrát jako akční a dobrodružný příběh.

Pět žáků novozélandské vojenské kadetky se chystá na prázdninový výlet lodí. Něco se ale pokazí a oni ztroskotají sami bez doprovodu dospělých na neobydleném ostrově. Čelí osamocení, nejisté budoucnosti, divoké přírodě, ale i nesnadným vzájemným vztahům, sporům a neschopnosti domluvit se. Nečekaná situace je víc než co jiného nutí urychleně dospět.

„Především je to příběh o přátelství, které se stane jedinou zbraní proti nepřízni situace, zlu v nás i mimo nás. Kromě toho ale klademe důraz na vztah k životnímu prostředí. To jediné, co mají chlapci na ostrově kolem sebe, je příroda. Zprvu ji využívají, vytěžují, ale postupně k ní nacházejí úctu a vděčnost,“ popisuje režisér Adam Steinbauer. Práci tohoto mladého absolventa režie na JAMU a čerstvého držitele Ceny divadelních novin znají diváci Polárky už z pohádky Tamtadarova dobrodružství.

Další téma zdůrazňuje dramaturgyně Dagmar Haladová: „V postavě mladého Maora Nikyho se tu v dětem přístupné formě odrážejí i témata kolonialismu. Nikyho přirozený vztah k zemi v okolí Nového Zélandu, která je jeho domovem, stojí v ostrém kontrastu k “civilizovaným„ chlapcům z vojenské školy, kteří mají přirozenou tendenci civilizovat i “dobyté„ území.“

V inscenaci se představí téměř celý herecký soubor Divadla Polárka; objemný Vernův román se na jeviště „vešel“ díky práci s diváckou fantazií, zkratkou a metaforou. Prostředí školní tělocvičny se tak může stát lodí v bouři, ostrovem i jeskyní, dobrodružství ale zůstává skutečné.

Scénář napsala za pomoci adaptace Ondřeje Neffa dramaturgyně Městských divadel pražských Simona Petrů, která se v minulosti v Polárce již podílela na inscenacích Naše třída či Ve jménu republiky. Za scénou stojí častá spolupracovnice Divadla Polárka Magdaléna Teleky (Co šeptají stromy, Pohádky o strašidlech, kohoutech a duze, Ve jménu republiky) a kostýmy jsou dílem Julie Emy Růžičkové. Hudbu pro inscenaci složil Matyáš Krtička.

Dva roky prázdnin

scénář: Simona Petrů

režie: Adam Steinbauer

dramaturgie: Dagmar Haladová

scéna: Magdaléna Teleky

kostýmy: Julie Ema Růžičková

hudba: Matyáš Krtička

Premiéra 6. listopadu 2021 v Divadle Polárka

7+ pro diváky od sedmi let

Natálie Pelcová, 2. 11. 2021

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Advent v Městské knihovně Praha

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.