Loutkar.online
DRAK R.U.R.Foto: Jiří N. Jelínek

V Labyrintu Divadla Drak se otevře nová interaktivní rodinná výstava Továrna na utopii

Čapkovský rok vyvrcholí v Divadle Drak na podzim rodinnou interaktivní výstavou s názvem Továrna na utopii. Výstava věnovaná utopickým motivům v díle Karla Čapka volně navazuje na autorskou inscenaci R.U.R 2.0, která vznikla u příležitosti stoletého výročí uvedení legendárního Čapkova dramatu R.U.R. právě v Hradci Králové.

Inscenaci uvede Divadlo Drak na studiové scéně v sedmi reprízách od 1.- 5.10. 2021 pro školy i pro veřejnost. Tento čapkovský blok pak završí vernisáž výstavy, která proběhne 5. 10. 2021 od 17.00 v Labyrintu Divadla Drak.

Výstava vychází z děl Továrna na absolutno, Krakatit, Válka s mloky, R.U.R. a Věc Makropulos. Čapek se ve svém utopickém díle vyslovuje k tématům, která v jeho době měla nádech sci-fi, ale dnes se po sto letech velmi přiblížila každodenní realitě.

V nové expozici návštěvníky čeká šest instalací od šesti autorů, kteří se utopickými anebo dystopickými motivy v Čapkově díle inspirovali a reagují na ně vlastním jazykem a vlastními vyjadřovacími prostředky. Každý z autorů vytvořil pro výstavu osobité dílo, u kterého počítá v různé míře s aktivním zapojením diváka. To, co všechny autory spojuje je Katedra alternativního

a loutkového divadla DAMU, které jsou absolventy, a divadlo, kterému se všichni dlouhodobě profesně věnují. Díky tomu žádná z vystavených instalací nepostrádá notnou dávku divadelnosti, metafory a hravosti což bylo jedním z hlavních cílů kurátorského záměru.

Naším cílem je dát dětským návštěvníkům příležitost všechna tato témata tvořivě a hravě objevovat. Návštěvníka výstavy ve druhém patře galerie Labyrint Divadla Drak čeká šest originálních zastavení, v nichž si může připomenout dávnou primitivní hru z dob, kdy na světě místo robotů ještě vládli lidé v instalaci Kamila Bělohlávka : Lūsus pilāris mēchanicus, navštívit Prostor pro nesmrtelnost Karla Czecha, nebo si vyrobit trochu božské energie na Šlapadle na absolutno Terezy Vašíčkové.

Válkou s mloky se inspirovali jak Robert Smolík ve své vojensko-historické expozici Mír s mloky, tak Antonín Šilar se svým filmovým dialogem Rozhovor na veslici. Čistě zvukové dobrodružství potom čeká na hráče audiohry Jana Čtvrtníka Krakataudio,“ přibližuje Tomáš Jarkovský, který je spolu se scénografkou Terezou Vašíčkovou, jedním z kurátorů výstavy.

Šestici instalací doplňuje sedmá, která se jmenuje Továrna na budoucnost a připravily ji lektorky Divadla Drak Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová spolu s Klárou Svobodovou. Ta otevře každému z návštěvníků výstavy, bez ohledu na jeho věk, prostor pro jeho vlastní tvorbu.

Výstavu mohou zájemci navštívit v Labyrintu Divadla Drak až do konce srpna 2022. Otevřeno pro veřejnost je o víkendu a ve svátek vždy od 10.00–17.00, ve všední dny pro organizované skupiny po předchozím objednání.

Již nedílnou součást programové nabídky Labyrintu Divadla Drak tvoří lektorské programy a workshopy, které propojují umění a vzdělávání. Po celou dobu trvání výstavy se tak školní skupiny i rodiny s dětmi mohou těšit na speciální lektorský program vytvořený přímo ke stávající expozici.

Série doprovodných programů pod názvem Neděle s Karlem bude probíhat vždy pravidelně jednou měsíčně přímo v prostorách výstavy. Pokaždé na jiné téma a v jiné formě. A Karlu Čapkovi bude věnován i oblíbený formát rodinného odpoledne Nedělání.

10.10.2021 Neděle s Karlem / O Továrně na utopii (6+)

14:00 Uvedení do nové výstavy Továrna na utopii s kurátorem

15:30 Čtení z vybraných textů Karla Čapka (čtou herci Divadla Drak)

16:00 Výtvarná robotí trashart dílna

24.10.2021 Nedělání / Cesta do budoucnosti (6+)

Jednou za čas Labyrint Divadla Drak ožívá originálním programem pro rodiny s dětmi s názvem Nedělání. V bludišti čekají hry, pokusy, výtvarné dílny, ale i komorní divadelní představení či koncerty, to vše zastřešené vždy novým tématem. Děti s rodiči mohou tvořit, hrát si, nebo jen relaxovat u kávy a knížky. Vytváříme kolem nich pokaždé nový, svět, ze kterého se jim často vůbec nechce odejít.

Co je to Budoucno a jak to v něm asi vypadá? Jací budou lidé za 100 let? Budeme mít robotí kamarády a jezdit po parku na vznášedlech? A bez jakých dalších vynálezů se neobejdeme? Celoodpolední program pro dětské i dospělé odvážlivce od 4 let. Připravují lektoři Divadla Drak ve spolupráci se ZUŠ Střezina.

28.11.2021 Neděle s Karlem / O touze psát (8+)

14:00 Přednáška – Ilona Machová – Karel Čapek v Hradci

15:30 Čtení z vybraných textů Karla Čapka (čtou herci Divadla Drak)

16:00 Tvůrčí dílna o psaní

Martina Marková, 29. 9. 2021

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.