30 přeletFoto: archiv festivalu

30. ročník festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem: Nevzdáváme se!

Letošní jubilejní ročník se i přes komplikace způsobené pandemií COVID-19 přece jenom uskuteční, a to online ve dnech 11. – 13. 12. 2020. K zprostředkování inscenací budou využívány jak divadelní záznamy vytvořené pro tento festival, tak živé streamy. Zároveň ani tentokrát diváci nepřijdou o tradiční workshopy a program doplní večerní moderované online diskuze.

Přelet nad loutkářským hnízdem od svého založení prezentuje inscenace statutárních loutkových divadel, se kterými se nám podařilo spolupracovat i v této specifické době. Záznamy nám poskytnou instituce jako Divadlo Drak, Divadlo Alfa, Divadlo Lampion nebo Naivní divadlo Liberec. Tato divadla mají k dispozici technické vybavení, a proto bylo možné dohodnout se na poskytnutí kvalitních videonahrávek, které budou divákům v časovém limitu k dispozici. Z řad nezávislých loutkářů budou dále prezentovány soubory: Vi. Tvor, Divadlo LokVar, Waxwing theatre a populární Buchty a loutky.

Dalším rozměrem festivalu je podpora jak amatérské, tak mladé/studentské loutkové scény. Dlouhodobá spolupráce s KALD DAMU a mezinárodním projektem Drama Label bude letos zastoupena inscenací Entomologius. Z amatérských kruhů nabídneme živé streamy souboru

Convivium ze ZUŠ. F. A. Šporka Jaroměř (inscenace Erben 1862), souboru Reservé ZUŠ F. L. Gassmanna Most (Malála) nebo záznam inscenace O zvířátkách jabloneckého souboru Vozichet.

Novinkou letošního ročníku bude nově navázaná spolupráce s projektem DidaDiv, který využívá fenomén českého loutkářství a domácích divadélek a přenáší ho do online prostoru. Nebude chybět ani tradiční dílna loutkářky Dory Bouzkové (nominace na Thálii 2020), tentokrát zaměřená na výrobu a animaci. Každý festivalový den se uskuteční on-line streamovaná diskuze, do které budou přizváni mluvčí z řad divadelníků, teoretiků, kritiků i studentů uměleckých škol. Kromě analýzy viděných inscenací se budou diskuze snažit otevřít téma fungování loutek v online prostoru.

Doufáme, že i přes netradiční okolnosti, budeme moci komunikovat s našimi diváky a díky snadné dostupnosti online prostoru snad přilákáme i nové příznivce. Festivalové produkce budou zdarma, ale zakoupením vstupenky můžete od pondělí 6. prosince 2020 prostřednictvím portálu www.goforboom.com podpořit konání festivalu.

Program

PÁTEK 11. 12. 2020

11.00

Paleček (Buchty a loutky, Praha)

15.00

Stín kapradiny (Divadlo Lampion, Kladno)

17.00

O zvířátkách (LS Vozichet, Jablonec nad Nisou)

18.00

Rok prasete (Waxwing theatre, Praha)

SOBOTA 12. 12. 2020

11.00

Kabinet zázraků neboli Orbis pictus (Naivní divadlo Liberec)

12.00

Entomologious/Musaši (Entertainment Company)

15.00

Kde budeme bydlet (vi.TVOR, Praha)

17.00

Tři siláci na silnici (Divadlo Alfa, Plzeň) – off program

18.00

Krvavý román (Divadlo LokVar, Praha)

NEDĚLE 13. 12. 2020

11.00

Šípková Růženka (Divadlo DRAK, Hradec Králové)

15.00

Malála (Reservé, ZUŠ F.L. Gassmana, Most)

16.00

Erben 1862 (Convivium, ZUŠ F.A.Šporka, Jaroměř)

17.00

Pozor Zorro! (Divadlo Alfa, Plzeň)

Ema Šlechtová, 7. 12. 2020

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Výzva ITI

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.