Šepoty lesa BDNRFoto: archiv divadla

Bábkové divadlo na Rázcestí pokračuje v divadelnom cykle pre batoľatá

Bábkové divadlo na Rázcestí sa tvorbou pre deti od 0 rokov začalo zaoberať ako prvé divadlo na Slovensku. Od r. 2011 sa tejto línii tvorby venuje kontinuálne. Na repertoári má 5 titulov pre batoľatá Batolárium, Akvabatolárium, Farbatolárium, Čiarkolárium, Hmatuláci. V r. 2015 bolo divadlo za svoju komunikáciu s najmenšími divákmi, diváčkami ocenené prestížnou cenou Hašterica za mimoriadny počin v oblasti bábkového divadla.

Dňa 15. marca do repertoáru divadla pribudne šieste pokračovanie cyklu. Nový titul má názov ŠEPOTY LESA a pre BDNR ho pripravuje medzinárodný slovensko-poľský umelecký tím pod vedením režisérky Honoraty Mierzejewskej – Mikosze.

Honorata Mierzejewska – Mikosza patrí k prvým režisérkam v Poľsku, ktoré sa téme divadelných „batolárií“ tvorivo venujú. V súčasnosti je členkou umeleckého súboru Bábkového divadla v Olsztyne. Od r. 2009 pripravila desiatku titulov pre najmladších divákov, diváčky v rôznych poľských divadlách. Jej režijný rukopis sa vyznačuje syntézou poézie, hudby a výtvarných obrazov. Okrem tvorby divadelných predstavení sa angažuje v projektoch, ktoré posilňujú aktívne zapojenie rodín s deťmi do kultúrneho diania v Poľsku. Šepoty lesa sú jej prvou realizáciou na Slovensku.

Honorata Mierzejewska – Mikosza je zároveň autorkou námetu a scenára inscenácie. V centre pozornosti Šepotov lesa stojí les a rôzne druhy stromov. S tými sa diváčky, diváci zoznámia prostredníctvom minipríbehov prepojených so životom malého buka – Bartolomeja. Sprievodcami Bartolomejovým svetom sú prieskumníci, herec a herečka, ktorí s citom, rešpektom a humorom objavujú lesné zákonitosti. Preklad textu pripravil Marián Pecko. Vizuálny koncept predstavenia pracuje najmä s prírodninami, kmeňmi stromov, halúzkami, šiškami a pod. (výprava Ewa Woźniak). Scénografia je doplnená interaktívnymi projekciami (médiá Alexander Janas), ktoré približujú rôznorodé prírodné procesy a dodávajú scénam nevšednú dynamiku. Hudobný koncept pracuje so živou muzikou, gitarovou hudbou a drevenými perkusiami (hudba Tomasz Lewandowski).

Účinkujú: Dodo Šamaj, Filip Štrba a hosťujúca herečka Katarína Gurová.

Predstavenie je venované deťom od 2 do 5 rokov.

Premiéra inscenácie sa koná v nedeľu 15. marca 2020 o 16.00 hod. v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí. Prvá verejná repríza inscenácie sa uskutoční 12. apríla.

Monika Tatarková, 8. 3. 2020

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Spejblova syna

Výběrové řízení na ředitele Naivního divadla Liberec

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.