MALÁ INVENTURA LETOS PLNOLETÁ

Malá inventura je přehlídkou těch nejvýraznějších projektů, které vznikly během uplynulého roku. Od 20. do 29. února nabídne na pět desítek představení, obsáhlý doprovodný program, networkingová setkání, diskusní večery a také akce pro děti. Malá inventura letos slaví 18. narozeniny a má nejbohatší program za celou dobu své existence. Poprvé bude festival trvat deset dnů.

Hlavní festivalový program je tradičně rozdělen do několika sekcí. Domovské scény představí špičkové divadelní soubory reprezentující tvorbu třinácti domovských scén festivalu. Diváci se mohou těšit celkem na osmnáct inscenací, například představení Pan Pros divadelního spolku JEDL (Nebeský, Trmíková, Prachař), Maryša (mlčí) souboru Depresivní děti touží po penězích, originální gamingovou performanci Virtual Ritual Jana Mocka, netradiční cestopis Ondřeje Štefaňáka s názvem Láska v době globálních klimatických změn, představení Iluzionista v režii Petra Formana a další.

Láska v době globálních klimatických změnFoto: Andrea Černá

Pod hlavičkou sekce Nová krev na scéně se představí studenti a talentovaní začínající umělci. Za zhlédnutí stojí například autorská inscenace tvůrčí skupiny 8 lidí s názvem Press Paradox či tanečně divadelní představení Michaely Staré Parazit.

V sekci nazvané Tažní ptáci, což jsou soubory bez stálé scény, stojí za zmínku například Medúza choreografky Marie Gourdain, pohybově akrobatické představení Božena, inscenace Small Talk divadla Anička a letadýlko nebo miniatura Faunus v choreografii a interpretaci slovenského tanečníka Martina Talagy.

Etablované projekty českých a zahraničních umělců působících na pražské nezávislé scéně představí sekce Rezidenti. Zde bude uvedena například práce choreografky a performerky Nely Kornetové nazvaná Tumor: karcinogenní romance či tanečně-divadelní sólo Cécile Da Costy Roselyne.

„Nezávislou scénu v Praze sledujeme po celý rok. S domovskými scénami jsme ve stálém spojení, nezávislí umělci si už zvykli hlásit své projekty do programu prostřednictvím otevřené výzvy,“ vysvětluje umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola. „Každý rok přináší nová očekávání i překvapivé objevy. Festivalem chceme divákům něco z tohoto dobrodružství předat, celý divadelní rok

zhuštěný do pouhých deseti dní na konci února! A že to byl rok plný nečekaných divadelních zážitků.“

Festival se na deset dní stane centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů i širší odborné veřejnosti. „Jedním z cílů Malé inventury je přiblížit nové divadlo veřejnosti,“ říká ředitelka festivalu Adriana Světlíková. „Stejně cenná jsou ale setkávání a propojování divadelních profesionálů obecně. Z Česka a zahraničí letos přijede přes sto hostů. Kromě zástupců českých regionů i z evropských zemí a divadelních scén, například z Velké Británie, Německa, Maďarska, Izraele, Řecka, Itálie, Polska, Litvy či Bulharska.“

Přehlídku nezávislého divadla doplňuje obsáhlý doprovodný program zahrnující další scény pro nezávislé divadlo v Praze. Součástí bude opět i projekt PRALIN (kulturní platforma mezi Prahou a Berlínem), vybraná představení z regionů ČR a další doprovodné akce včetně programu pro děti, který je letos rozšířen.

Nejmenší ze Sámů, KALDFoto: Johana Bártová

Festival zahájí slavnostní předávání cen Česká divadelní DNA ve Studiu Hrdinů. V pořadí již páté udílení cen probíhá každé dva roky a je projevem úcty osobnostem, jež mimořádným způsobem přispívají k rozvoji nového divadla. Iniciátorem cen je neziskovka Nová síť, která ve spolupráci s členy Českého kulturního networku Nová síť vybírá nominované i laureáty a předává celkem pět cen. Na Cenu za mimořádný počin na poli nového divadla byli letos nominováni: Nela Kornetová/T.I.T.S., Asociace nezávislých divadel, Cooltour Ostrava, Jakub Čermák/Depresivní děti touží po penězích, JEDL, Petra Tejnorová, Libor Kasík/UFFO, Ufftenživot, Wariot Ideal, Divadlo X10). Tři laureáty se dozvíme během slavnostního předávání cen. O zbývajících dvou oceněných je již rozhodnuto. Cenu za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získá dvouměsíčník Svět a divadlo, který letos slaví třicet let své existence. Cenu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí pak obdrží zakladatelka a ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.

Johana Mravcová, 4. 2. 2020

Článek zatím nemá žádný komentář.
Vložit komentář:

Jméno a příjmení (povinné)

Příspěvek

Potvrďte, prosím, že nejste loutka: napište jméno Hurvínkova otce

Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.